Bukiet z chryzantem zrób to sam

Nie ulega wątpliwości, że do jednych z najpiękniejszych wiązanek na cmentarz należą bukiety stworzone z chryzantem. Trzeba zaznaczyć, że te śliczne kwiaty cechują się bogatą kolorystyką, a także posiadają liczne odmiany. Poza tym, są one bardzo trwałe i przez długi czas wyglądają jak świeże, dlatego często z nich tworzone są kompozycje na cmentarz. Oczywiście, największym zainteresowaniem cieszą się w okresie Wszystkich Świętych, gdyż można powiedzieć, że są niemalże symbolem tegoż święta.

Na uwagę zasługuje fakt, że zazwyczaj groby zdobione są kwiatami doniczkowymi, ale to nie znaczy, że bukiety są mniej ładne. Warto dodać, że w kwiaciarniach odnajdziemy mnóstwo gotowych wiązanek, jednakże nie są one tak oryginalne jak te, które samodzielnie wykonamy w domu. Otóż, możemy je stworzyć nie tylko ze świeżych kwiatów ciętych, ale i ze sztucznych chryzantem, które upiększymy gałązkami iglaków, liśćmi zielonymi czy wrzosem. Ponadto, bukiety na grób mogą mieć różną formę. Z pewnością, do najpopularniejszych możemy zaliczyć kompozycje kwiatowe o kształcie trójkąta, które umieszczone są we flakonie. Nie mniej znane są bukiety na stelażach czy podkładkach, które mogą przybierać formę krzyża, serca c zy wieńca. Niektóre z bukietów osadzone są w ozdobnej donicy bądź koszu wiklinowym, do którego musimy włożyć np. kamienie, aby się nie przewrócił pod wpływem wiatru.

Jak wykonać bukiet z chryzantem?

Po pierwsze, w przeddzień wykonania bukietu ucinamy gałązki ze świerku i wstawiamy je do wody. Możemy je zastąpić zielonymi liśćmi, zwłaszcza rozłożystymi.
Kolejno w wodzie moczymy gąbkę florystyczną, aż do momentu, w którym zacznie unosić się do góry. Umieszczamy ją we flakonie, w którym będziemy przetrzymywać bukiet. Musi być ona właściwie dopasowana do kształtu naczynia, żeby była stabilna.
W dalszym etapie gałązki lub liście zielone wbijamy do gąbki. Pamiętamy, żeby wystawały ponad wazon, najlepiej aby były 2,5 razy wyższe niż flakon. Następnie układamy chryzantemy w kształt trójkąta. Możemy wykonać bukiet jednostronny, w tym wypadku tył kompozycji będzie płaski bądź zdecydować się na kompozycję dwustronną, przypominającą kulę.
W środku bukietu powinny się znaleźć chryzantemy. Mogą być one jednokolorowe lub wielobarwne. Z pewnością, do najpiękniejszych należą żółte, białe, fioletowe i czerwone kwiaty. Ponadto, największym zainteresowaniem cieszą się chryzantemy złociste oraz strzępiaste, które możemy poprzeplatać mniejszymi kwiatami, dzięki czemu kompozycja będzie się prezentować oryginalnie.
Następnie z szerokiej wstążki wykonujemy kokardę, którą osadzamy nisko, tuż przy wazonie.