Z czego zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia należą do jednych z najpiękniejszych. Oczywiście, są one uznawane za bardzo rodzinne, gdyż wtedy z bliskimi zasiadamy przy wigilijnym stole, dzielimy się opłatkiem i spożywamy wspólnie posiłki. Na uwagę zasługuje fakt, że w okresie bożonarodzeniowym należy pamiętać także o tych, którzy odeszli, a wyrazem naszej pamięci o nich może być złożenie stroika na grobie.

Trzeba zaznaczyć, że stroiki świąteczne na cmentarz mogą przybierać rozmaite formy i kształty. Z pewnością, dużym zainteresowaniem cieszą się tu rogi obfitości, które możemy stworzyć samodzielnie w domu. Otóż, wystarczy tylko wykonać okrągły stelaż z drutu i ozdobić go gałązkami świerku. Następnie wieniec dekorujemy bombkami, malutkimi prezenciki, laskami cynamonowymi czy sztucznymi kwiatami. Całość możemy ozdobić sztucznym śniegiem. Nie mniej ładne są stroiki doniczkowe. Z pewnością, do ich przygotowania będzie nam potrzebna nie tylko ozdobna donica, np. czerwona bądź złota, upiększana gwiazdkami lub dzwoneczkami, ale i gąbka florystyczna, do której przytwierdzimy zielenię i ozdoby. Warto wspomnieć o tym, że do gąbki wbijamy gałązki świerku bądź jodły, które upiększamy gwiazdkami, suszonymi owocami, orzechami pomalowanymi na złoto lub srebrno.

Nie możemy pominąć tu tradycyjnych wiązanek, których wykonanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Aby, stworzyć piękny stroik, wystarczy związać za pomocą wstążki kilka gałązek iglaków, wcześniej ułożonych w trójkąt. Oczywiście, kompozycję świąteczną dekorujemy np. szyszkami, gwiazdkami, dzwoneczkami, sztucznym śniegiem czy włosiem anielskim. W ten sposób przygotowany bukiet możemy położyć na płycie grobowca bądź wsadzić go do flakonu. Oprócz tego, wiele osób decyduje się na ozdobienie grobu miniaturowym drzewkiem bożonarodzeniowym, upiększonym lampionami, łańcuchami, bombkami i gwiazdą betlejemską. W mniejszym stopniu popularne są stroiki w koszyku, które za to cieszą się ogromnym zainteresowaniem w okresie Świąt Wielkanocnych. Poza tym, niektórzy decydują się na stworzenie stroika na ziemniaku, który ładnie prezentują się na grobie.

Na uwagę zasługuje fakt, że stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz powinny być skromne i utrzymane w stonowanej kolorystyce, ponieważ pstrokate wiązanki nie pasują na grób. Ponadto, muszą być stabilne i dobrze przylegać do podłoża, żeby nie zostały porwane przez wiatr. W tym celu do donicy bądź flakonu dajemy kamyki, a bukiety na stelażu, jeżeli to możliwe przywiązujemy za pomocą wstążki przykładowo do krzyża.