Jak zrobić wiązankę na Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych to wyjątkowe święto, podczas którego pamiętamy o naszych bliskich zmarłych. Przede wszystkim, w tym dniu odwiedzamy groby naszych krewnych, znajomych, przyjaciół i wspominamy ich. Oczywiście, wyrazem naszej pamięci są nie tylko lampiony, ale i kwiaty, które składamy na ich mogiłach. Należy zaznaczyć, że wiązanki mogą być zakupione w kwiaciarni lub wykonane własnoręcznie, co wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem.

Na uwagę zasługuje fakt, iż większość bukietach na Wszystkich Świętych stworzonych jest na bazie iglaków, gdyż w listopadzie jest już dosyć chłodno, a świerk czy jodła są odporne na mróz czy śnieg. Poza tym, najczęściej są one upiększane chryzantemami, w szczególności złocistymi. Jednakże są one bardziej delikatne niż odmiana strzępiasta, w związku z czym mogą przemarznąć, gdy będzie zbyt zimno. Chociaż żywe kwiaty wyglądają bardzo pięknie, to na pewno o wiele praktyczniejsze są sztuczne chryzantemy, gdyż mogą zdobić grób przez dłuższy czas. Możemy je także zastąpić różami, goździkami, anturium, gerberami czy liliami, które nie zawsze są jednokolorowe, gdyż niekiedy mienią się w kilku barwach. Wiązankę warto ozdobić kokardą najlepiej zrobioną z grubej wstążki, która powinna kolorystycznie współgrać z odcieniem kwiatów.

Jak wykonać kompozycję kwiatową na Wszystkich Świętych?

Najpierw przygotowujemy dużą ilość zieleniny, np. gałązek iglastych lub krzewów. Mile widziane są tu jodła, świerk i cedr.
W dalszym etapie robimy podstawę dla naszej wiązanki. W tym celu przydatny może się okazać stelaż w kształcie kołka, który możemy stworzyć samodzielnie z metalowego wieszaka. Tworzymy kilka okręgów drucianych, które dla stabilności łączymy ze sobą drutem florystycznym.
Następnie za pomocą sznurka przymocowujemy do stelaża zieleninę. Owijamy ją kilka razy, by idealnie przywierała do konstrukcji.
Wykonujemy kolejne wiązki z zieleniny, aby jedne nachodziły na drugie. W ten sposób postępujemy aż do momentu, w którym cały wieniec pokryty będzie igliwiem.
W dalszym etapie dekorujemy wiązankę kwiatami. Z pewnością, w okresie Wszystkich Świętych dobrym wyborem będą chryzantemy. Kwiaty do stelaża mocujemy za pomocą drucików, które należy ukryć miedzy gałązkami iglaków, żeby nie szpeciły wiązanki.
Na końcu bukiet dekorujemy kokardą wykonaną z szerokiej wstążki.
W związku z powyższym widać, że wykonanie wiązanki na Wszystkich Świętych jest dosyć proste i mało kosztowne, przynajmniej w porównaniu z ceną gotowych bukietów, za które trzeba zapłacić nawet w granicach 100 złotych.