Wiosenne wiązanki z żywych kwiatów

Wiosna to przepiękna pora roku, podczas której przyroda budzi się do życia. To czas, kiedy w ogródkach i na łąkach kwitną piękne kwiaty, które mają cudowną woń. Oczywiście, możemy tworzyć z nich śliczne kompozycje, zarówno do domu jak i na grób bliskiej osoby. Na uwagę zasługuje fakt, że wiosenne wiązanki, które zdobią mogiły bliskich, świadczą o naszej pamięci o wszystkich tych, których już nie ma wśród żywych. Poza tym, są przepiękne i naprawdę gotowe stroiki ze sztucznych kwiatów nie mogą się z nimi równać.

Trzeba wspomnieć o tym, iż bukiety na groby najczęściej tworzone są z hiacyntów, przebiśniegów czy krokusów. Nie mniej śliczne są wiązanki stworzone z konawalii czy tulipanów, w szczególności utrzymanych w wyrazistej kolorystyce. Nie możemy tu pominąć barwnych kompozycji złożonych ze śnieżnika oraz szafirku i cebulicy, a także z narcyzów, które cudownie pachną. Musimy wiedzieć o tym, że kolorowe kwiaty warto ozdobić zieleniną. Otóż, możemy ty wykorzystać nie tylko gałązki iglaków, ale i rozłożyste liście, a także trawy rosnące wokół rowów. Mile widziane są też mech czy bukszpan. Ponadto, ważną rolę odgrywa kolorystyka bukietu. Należy zaznaczyć, że wiosenne wiązanki na ogół są bardzo barwne, ale nie możemy też przesadzić z nadmiarem kolorów, w szczególności niesamowicie rażących. Przede wszystkim, preferowane są tu takie odcienie jak: biel, żółć, fiolet, róż i czerwień. Mile widziane są też stroiki dwukolorowe, np. biało-zielone czy żółto-zielone, które doskonale wpisują się w wiosenną stylizację.

        Jak zrobić wiosenną kompozycję kwiatową na grób?

W pierwszej kolejności musimy wybrać naczynie, w którym umieścimy wiązankę kwiatową. Może to być donica, flakon bądź kosz wiklinowy.
Następnie ucinamy kawałek gąbki florystycznej tak, aby pasował do dna naczynia, w którym umieścimy kwiaty. Jednakże zanim to uczynimy, musimy wsadzić gąbkę do wody, aby dobrze nią nasiąkła, gdyż tylko wtedy kwiaty przez długi czas będą wyglądały jak świeże.
Następnie ucinamy kilka gałązek iglaków bądź liści zielonych i wbijamy je z przodu i z tyłu naczynia. Wbijając zieleninę, zaczynamy od tyłu, kierujemy się stopniowo do przodu donicy. W tyle wbijamy kwiaty o długich łodygach, a z przodu o krótszych. Pamiętamy o tym, by uciąć je na skos, aby mogły pobierać wodę z gąbki. Trzeba zaznaczyć, że kwiaty o długich łodygach najlepiej prezentują się, gdy są ułożone w kształcie trójkąta, a najdłuższy kwiat powinien znajdować się na środku.
Warto zaznaczyć, że śliczna kompozycja może być stworzona nie tylko z jednego gatunku kwiatów, ale również z licznych roślin, np. z tulipanów, żonkili i krokusów, które dobieramy nieparzyście.
Na końcu bukiet możemy jeszcze udekorować wrzosem, liściem paproci lub mchem, jednakże nie przesadzamy z nadmiarem zieleniny, gdyż wiązanka nie będzie się wtedy ładnie prezentować.