Wieniec na nagrobek żony, męża, rodziców

Z pewnością, do jednych z najpowszechniejszych dekoracji grobów należą wieńce, które najczęściej przynoszone są na cmentarz w trakcie pogrzebów bliskich. Przede wszystkim, są one wyrazem bólu po ich stracie i często są zdobione wstęgami z napisami typu: „Ostatnie pożegnanie”. Oczywiście, mogą one dekorować nagrobki przez cały rok, w szczególności mogiły rodziców i współmałżonków, ponieważ są ładne i eleganckie.

Warto zaznaczyć, że najczęściej są one dużych rozmiarów i swą wielkością znacznie przewyższają klasyczne bukiety, ale z pominięciem świątecznych rogów obfitości, które są nieduże. Ponadto, mogą być zdobione świeżymi bądź sztucznymi kwiatami, zazwyczaj ciemnymi, choć nie jest to normą. Oprócz tego, przeważnie są one jednokolorowe, gdyż wielobarwne wiązanki zdobią groby najczęściej w okresie wielkanocnym lub bożonarodzeniowym.

Jak wykonać wieniec na grób współmałżonka i rodziców?

Po pierwsze, z wiotkiej gałęzi wykonujemy koło, którego wielkość uzależniona jest od tego, jak duży chcemy mieć wieniec. Następnie końce gałęzi łączymy ze sobą drutem, który należy dokładnie owinąć folią, aby rdza, która wcześniej czy później się pojawi, nie zabrudziła nagrobka.
W dalszym etapie gałązki iglaków przytwierdzamy do koła, każdą z nich owijamy drutem, który zabezpieczamy taśmą. Pamiętamy o tym, by gałązki układać tak, aby jedna nachodziła na drugą.
Następnie ozdabiamy gałązki kwiatami. Mogą być to pojedyncze róże, gerbery, anturium, goździki lub lilie lub kilka kwiatów upiętych w jednym miejscu. Przytwierdzamy je do zieleniny za pomocą drucików, które ukrywamy między gałązkami. Oczywiście, kwiaty powinny posiadać krótkie łodygi, aby można je było z łatwością zamontować.
Jeżeli chodzi o kolorystykę kwiatów, to w przypadku rodziców czy współmałżonka preferowane są ciemniejsze barwy, np. czerwień, brąz, fiolet, bordo, z wyjątkiem gdy zmarła osoba jest w młodym wieku, ponieważ wtedy stawiamy na jasne kompozycje.
Ponadto, najładniej na wieńcu prezentują się żywe kwiaty, ale nie są one zbyt trwale, w związku z czym wiele osób decyduje się na wieniec ze sztucznych kwiatów, który może zdobić grób przez dłuższy czas.
Na końcu wieniec ozdabiamy kokardą, do której przywiązujemy cienkie wstążki.
Należy jeszcze raz podkreślić, że wieniec na grób żony, męża, rodziców musi być elegancki, utrzymany w odpowiedniej kolorystyce i gustownie ozdobiony.