Nowoczesne kompozycje na groby

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wiązanka na grób nie powinna być zbyt wyszukana, ale to nie znaczy, że musi być ona bardzo prosta, gdyż wszelkiego rodzaju oryginalne kształty czy formy są dozwolone. Przede wszystkim, aranżując wiązankę na grób, możemy się zdać na własną pomysłowość czy wyobraźnię. Oczywiście, tworząc kompozycję, musimy pamiętać o tym, że jest ona przeznaczona na cmentarz i o tym, z jakiej okazji będzie one zdobić grób. Otóż, inne bukiety są odpowiednie na Boże Narodzenie, a inne na Wielkanoc czy Wszystkich Świętych, a jeszcze inne na co dzień.

Należy zaznaczyć, że kompozycje na grób mogą przybierać różne kształty, nie tylko kuli czy wieńca albo trójkąta, ale także serca, krzyża, gwiazdy czy choinki. Warto podkreślić, że do ich wykonania niezbędne są odpowiednie stelaże, które możemy zakupić w sklepie bądź wykonać samodzielnie z drutu. Poza tym, baza do stroika zwykle upiększana jest zieleniną, w szczególności iglakami. Kolejno wiązanka dekorowana jest kwiatami. Mile widziane są tu żywe róże, anturium, lilie, margaretki czy chryzantemy, które są o wiele ładniejsze od sztucznych kwiatów. Niestety, nie są one zbyt trwałe, ale z drugiej strony stanowią piękną dekorację grobu. Ponadto, aby przedłużyć ich żywotność, możemy ich łodygi włożyć do gąbki florystycznej, wcześniej namoczonej w wodzie.

Oprócz tego, kompozycje kwiatowe na cmentarz mogą być ozdabiane gałązkami brzozy, w szczególności karłowatej. Bywa, że są służą one jako stroik świąteczny, który upiększany jest bombkami lub pisankami, w zależności od rodzaju święta. Poza tym, bukiet może być upiększony liśćmi, zarówno zielonymi jak i suszonymi, a także mchem, wrzosem, trawami, pałkami czy blaszkami. Należy wspomnieć o tym, że oryginalne kompozycje na groby tworzone są z różnych gatunków kwiatów i dlatego prezentują się dosyć okazale. Z pewnością, preferowane są tu gerbery, słoneczniki, narcyzy, hiacynty, storczyki i tulipany, mieniące się w całej palecie barw. Mogą być one jednokolorowe albo wielobarwne, jednakże nie przesadzamy z łączeniem ze sobą bardzo kontrastujących odcieni. Niekiedy też kwiaty występują nienaturalnych kolorach jak zielony czy turkusowy, w szczególności gdy mówimy o wiosennych i letnich bukietach.

Na końcu należy jeszcze raz podkreślić, że bukiety na grób bliskiej osoby mogą mieć nietypową formą i być utrzymane w niecodziennej kolorystyce, jednakże nie mogą być zbyt oryginalne, ponieważ będą rozpraszać wszystkich podczas modlitwy na cmentarzu.