Ręcznie robione bukiety na Wielkanoc

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan, podczas którego obchodzone jest zmartwychwstanie Jezusa. Dlatego w tych dniach odwiedzamy nie tylko naszych krewnych i bliskich, ale także cmentarze, gdzie pochowani są ci, których nie ma już wśród nas. Oczywiście, zostawiamy na ich grobach nie tylko lampiony, ale i bukiety, które warto wykonać samodzielnie.

Przede wszystkim, są one najczęściej bardzo kolorowe, gdyż Wielkanoc jest zazwyczaj wczesną wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, a w ogrodach kwitną przykładowo tulipany i żonkile. Nie ulega wątpliwości, że w bukietach świątecznych nie może zabraknąć świątecznych akcentów, czyli ozdób w postaci baranków, zajączków czy pisanek. Z pewnością, bazą do pięknych kompozycji na Święta Wielkanocne jest zielenina, z tym że preferowany jest tu bukszpan w miejscu iglaków, częściej wybieranych w okresie bożonarodzeniowym. Nie zapominamy tu o kolorowych wstążkach i kokardach, za których pomocą możemy związać bukiet.

Poza tym, wiązanki wielkanocne możemy wykonać na wiele różnych sposobów w zależności od tego, jakimi materiałami dysponujemy. Z pewnością, najłatwiej jest stworzyć klasyczny bukiet w kształcie trójkąta bądź w formie kopuły. Ponadto, bardzo elegancko na grobie prezentują się bukiety w koszach wiklinowych imitujące święconkę oraz wielkanocne choinki czy kompozycje w barwnych donicach. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się bukiety na gotowych stelażach, posiadających ciekawe kształty, m.in. krzyża czy serca.

Jak zrobić kompozycję wielkanocną na cmentarz?

W pierwszej kolejności do miski, donicy bądź flakonu dajemy gąbkę florystyczną, którą wcześniej należy namoczyć w wodzie, gdy bukiet będzie stworzony z żywych kwiatów. Natomiast, kiedy decydujemy się na wiązankę ze sztucznych kwiatów, wybieramy suchą gąbkę florystyczną.
Następnie kolorowe kwiaty, najlepiej żonkile, tulipany i krokusy wbijamy do gąbki w taki sposób, aby utworzyły kopułę.
Kolejno, w wolne miejsce miedzy kwiatami wbijamy bukszpan, ozdobne trawy, liście zielone czy gałązki iglaków.
W dalszym etapie bukiet ozdabiamy barankami, zajączkami czy pisankami na patyku, które może zakupić w większości kwiaciarni bądź sklepów z dewocjonaliami.
A, więc bukiet wielkanocny na cmentarz powinien być dopasowany do charakteru święta, w związku z czym musi być elegancki, kolorowy, ale nie pstrokaty i zbyt wyszukany, ponieważ wskazane jest, żeby wiązanki na cmentarz cechowały się prostotą wykonania.